wychowanie przedszkolne

„Dziecko chce być dobre.  Jeśli  nie  umie  – naucz.

Jeśli nie wie – wytłumacz. Jeśli nie może – pomóż.”

Janusz Korczak

Zajęcia wychowawczo-dydaktyczne w naszej placówce prowadzone są zgodnie z podstawą programową wychowania przedszkolnego. Łączą w sobie różne aktywności dziecka: ruch, taniec, zajęcia plastyczne, sensoryczne, muzyczno-rytmiczne, teatralne, przyrodnicze, językowe, matematyczne, ćwiczenia twórcze. Obejmują tematykę bliską emocjonalnie dziecku, poszerzając jego wiedzę o świecie.

Dodatkowo organizujemy kółka zainteresowań wspomagające rozwój dzieci: kodowanie, gry i zabawy multimedialne,  język angielski,  zumba, joga, zajęcia sportowe z elementami piłki nożnej.

Edukacja według Planu Daltońskiego

"Od nauczania do uczenia się" - w swojej pracy wykorzystujemy metodę stworzoną przez amerykańską nauczycielkę Helen Parkhurst (1887-1957) zwaną Planem daltońskim. Plan daltoński oparty jest na trzech głównych zasadach:

- nauce samodzielności

- nauce odpowiedzialności

- nauce współpracy

Rolą nauczyciela jest nauczenie dzieci samodzielności, współpracy w grupie i odpowiedzialnosci za siebie i innych. Nauczyciel nie daje gotowych rozwiązań lecz udziela wskazówek, wspiera i jest przewodnikiem, a nie liderem w procesie nauczania, zgodnie ze słowami Helen Parkhurst „Jeżeli szanujemy dziecko i podążamy za jego możliwościami, to może ono zrobić więcej, niż od niego oczekujemy, a wszystko, co dziecko potrafi – nauczycielowi zrobić nie wolno.”

Kąciki zainteresowań z pomocami Montessori

Nasze sale wyposażone są w kąciki zainteresowań zgodnie z pedagogiką Marii Montesori: m.in. kącik językowy, matematyczny, przyrodniczo-geograficzny, sensoryczny, życia codziennego.

1. Kącik językowy wyposażony jest w pomoce dydaktyczne służące do nauki czytania, pisania, bogacenia słownictwa.

2. Kącik matematyczny wyposażony jest w pomoce do nauki liczenia, dodawania, odejmowania, mnożenia oraz gry matematyczno-logiczne.

3. Kącik przyrodniczo-geograficzny zawiera materiały z zakresu przyrody, geografii i kosmosu.

4. Kącik sensoryczny rozwija zmysł słuchu, wzroku, smaku, dotyku, wyposażony jest w m.in.: tabliczki termiczne, memo dotykowe, puszki dźwiękowe, instrumenty muzyczne, gry sensoryczne, puzzle.

5. Kącik życia codziennego rozwijający umiejętności manualne dziecka: przelewanie, przesypywanie, rysowanie, klejenie, wycinanie, sznurowanie, zapinanie guzików, zamków,   konstruowanie, a nawet szycie.

Zadania kącikow zainteresowań:

uczenie przez działanie:

dzieci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności poprzez własną aktywność, przy współpracy z nauczycielem

samodzielność:

dzieci swobodnie wybierają rodzaj, miejsce, czas i formę pracy (indywidualną lub z partnerem) przy zachowaniu reguł społecznych. Rozwijają indywidualne uzdolnienia i uczą się realnej oceny swoich umiejętności.

koncentracja:

dzieci ćwiczą dokładność i wytrwałość przy wykonywaniu konkretnych zadań.

lekcje ciszy:

dzieci uczą się współpracować w cichych zajęciach indywidualnych i grupowych.

porządek:

dzieci zdobywają umiejętność przestrzegania zasad porządku w otoczeniu i swoim działaniu.

społeczne reguły:

dzieci są łączone w grupy, sprzyja to wymianie wzajemnych zdolności i umiejętności. Dzieci uczą się przestrzegać reguł: nie rań, nie niszcz, nie przeszkadzaj.

obserwacja:

jest kluczem dorosłych do poznania świata dziecka. Nauczyciel z szacunkiem i uwagą obserwuje postępy i trudności dziecka, jest jego przewodnikiem.

indywidualny tok rozwoju każdego dziecka:

dziecko jest serdecznie przyjęte, znajduje uwagę i indywidualną opiekę nauczyciela. Pracuje według własnego tempa i możliwości, podejmując zadania, do których jest już gotowe.